İktisadın icracı bakanları: Kim kimdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan kimdir?

Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Üniteler Fakültesi Toplumsal Hizmet Kısmı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Vedat Işıkhan, 1966 Mardin doğumludur. Birinci eğitim hayatını İzmir’de tamamladıktan sonra yükseköğretim hayatını Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde devam ettirmiştir. 3 yıl Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde bilim uzmanlığını tamamladıktan sonra 5 yıl süren doktorasını tamamlamıştır. Işıkhan bu vazifeden evvel Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Siyasetler Heyeti Başkanvekili olarak nazaran yapmıştır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir?

1994 ve 1998 yılları ortasında Melikgazi Belediye Başkanlığı, 1998 ve 2015 yılları ortasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı vazifesini sürdürmüştür. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kayseri milletvekili olarak meclise girmiştir. 2016 ve 2018 yılları ortasında Etraf ve Şehircilik Bakanı olarak vazife almıştır.
2019 Türkiye lokal seçimlerinde AK Parti’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi. %47,12 oy alarak seçimi Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mansur Yavaş’ın akabinde ikinci sırada tamamladı.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar kimdir?

Son olarak Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı olarak vazife yapan Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları ortasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış Bağlar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları ortasında Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Şura Üyeliği yaptı. Kamu vazifelerinden evvel ise yurtiçinde ve yurtdışında özel dalda çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde güç idaresi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Güç Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Güç Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yapmıştır. Bayraktar hala Dünya Güç Kurulu Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

Alparslan Bayraktar lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Kısmında tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden İktisat Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Milletlerarası Bağlar alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Kısmında Güç İktisadı ve Siyaseti alanında yapmıştır.

Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır kimdir?
Mehmet Fatih Kacır, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. 2003 yılında üniversite giriş imtihanlarında Türkiye 12.si oldu. Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmındaki lisans eğitiminden 2008 yılında Onur Derecesiyle mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında öğrenci temsilciliği yaptı. Disiplinler ortası araştırmalar ve proje idaresi eğitimlerine öncülük etti. Üniversite mezuniyeti sonrası teşebbüsçü olmayı seçti. Kurucusu ve yöneticisi olduğu şirketlerde yararlı model ve endüstriyel dizaynlar geliştirerek yenilikçi uygulamalara imza attı.

Girişimciliğin yanında sivil toplum kuruluşlarında da etkin rol aldı. Kurucuları ortasında yer aldığı Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı (T3 Vakfı) İdare Şurası Başkanlığı misyonunu 2018 yılına kadar sürdüren Kacır, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri kurulmasının, özel yetenekli öğrencilere yönelik sürdürülen Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı’nın, Bilim Merkezi ve Teşebbüs Merkezi programlarının, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği olan TEKNOFEST’in öncüleri ortasında yer aldı. 2018 yılında TÜBİTAK Bilim Şurası üyesi oldu.

31 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanı Kararıyla Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atandı. Bakanlıkta, Ulusal Teknoloji Atağı ve stratejik dönüşüm siyasetlerinden sorumlu olarak misyonunu sürdüren Kacır, Ulusal Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi ve Türkiye Uzay Ajansı çalışmalarının uyumunu yürüttü.

Bakan Yardımcılığı misyonunda; TEKNOFEST İcra Konseyi Başkanlığı, 81 vilayette gerçekleştirilen DENEYAP Türkiye projesinin Yönlendirme Konseyi Başkanlığı, teknoloji düzeyi yüksek eserlere ve yenilikçi teknolojilere yönelik Ar-Ge ve Yatırım Teşvik Programı olan Teknoloji Odaklı Sanayi Atağı Program Komitesi Başkanlığı, Araştırma Altyapıları İzleme ve Yeterlik Kıymetlendirme Komitesi Başkanlığı, ve Ulusal Teknoloji Girişimciliği Kurulu Başkanlığı misyonlarını üstlendi. Türkiye Açık Kaynak Platformunun ve yeni kuşak eğitim modeli olan 42 Yazılım Okullarının kuruluşuna öncülük etti. Türkiye’nin Arabası Togg teknoloji yol haritasının oluşturulması ve hayata geçmesi süreçlerinde çalıştı.

2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi, Ulusal Uzay Programı, Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi, Mobilite Teknolojileri ile Akıllı Ömür ve Sıhhat Teknolojileri Yol Haritası çalışmalarına öncülük etti. Stratejiler kapsamında aksiyon planlarının uygulanması ve bakanlığın yine yapılandırılması süreçlerini yürüttü.

ASELSAN ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı idare konseyi üyesi olan Kacır, çok yeterli derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı kimdir?
1969 Yılında Kastamonu’da doğan İbrahim Yumaklı, Bakırköy İmam Hatip Lisesi’nin akabinde, 1992 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme kısmından mezun oldu.

İş hayatına 1993 yılında Marshall Boya A.Ş.’de ithalat süreçleri uzmanı olarak başlayan Yumaklı, 2011 yılına kadar Akzo Nobel Türkiye bünyesinde bulunan Marshall Boya A.Ş. ile bağlı küme şirketlerinin mali kümelerinde yöneticilik yaptı. 2011 yılında Aljazeera Türkiye’de çalışmaya başladı. 2012-2015 yılları ortasında Aljazeera Türkiye’nin sahip olduğu TV kanalını yönetti. Ocak- Ekim 2016 tarihleri ortasında Anadolu Ajansı Memleketler arası Operasyonlar Yöneticisi olarak vazife yaptı.

Ekim 2016’dan itibaren Genel Müdür ve İcracı İdare Konseyi Üyesi olarak GÜBRETAŞ’ta misyon yapmış olup, 7 Nisan 2022 Perşembe Günü yayınlanan Resmi Gazete ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olarak atandı. Yumaklı son olarak Bakan Yardımcılığı görevindeydi.
Ticaret Bakanı Ömer Bolat kimdir?
Doç. Dr. Ömer Bolat 30 Ağustos 1963 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk-orta-ticaret lisesi tahsilini İstanbul’da yaptı. Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Milletlerarası Ekonomik Bağlar Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Avrupa entegrasyonu alanında Hollanda-Amsterdam Üniversitesi, Avrupa Enstitüsü’nde tamamladı. Ayrıyeten Almanya-Kiel Üniversitesi, Dünya İktisadı Enstitüsü’nün yüksek lisans seviyesindeki memleketler arası iktisat ve işletme programından mezun oldu. Yurda dönüşünde Marmara Üniversitesi, Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden “Avrupa Para Sistemi” konusundaki teziyle doktora diplomasını 30 Ocak 1989’da aldı. Askerlik vazifesini 1989 yılı içinde Gölcük’te yaptı. 2547 sayılı YÖK Kanunu’nun ilgili unsurları ve Doçentlik kararları uyarınca girdiği doçentlik imtahanını başararak, Memleketler arası İktisat alanında, Üniversitelerarası Konsey (ÜAK) Başkanlığı tarafından, Doçent unvan ve yetkisi verilmiştir.
İktisadi Kalkınma Vakfı’nda (İKV) 1981-1993 yılları ortasında uzman-araştırmacı olarak çalışmasını müteakiben, 1993 yılında Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreterliği misyonuna başladı. MÜSİAD İdare Kurulu’ndaki on beş yıllık misyon müddeti içinde yedi yıl Genel Sekreter, dört yıl Genel Lider Yardımcısı ve Nisan 2004-2008 yılları ortasında dört yıl da MÜSİAD Genel Lideri olarak misyon yaptı. 19 Nisan 2008 tarihinde yapılan Genel Kurul’da MÜSİAD Genel Başkanlık misyonunu devretti.
Bunun yanında, 2006-2008 yılları ortasında Dış Ekonomik İlgiler Heyeti (TOBB-DEİK) İdare Şurası ve İcra Konseyi üyesi olarak misyon yaptı. Mayıs 2000’den bu yana ALBAYRAK Holding A.Ş.’de Genel Koordinatör olarak iş hayatını sürdürmektedir.
30 Eylül 2012 tarihinde yapılan AK Parti 4. Olağan Kongresinde Merkez Karar ve İdare Konseyi (MKYK) üyeliğine seçildi. Hala birçok istekli teşekkülde istekli hizmet yapmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda seminer, kurs ve sempozyuma katıldı. 30 kadar rapor, kitap ve 110 civarında makalesi yayınlandı. Nisan 2007’de Küre Yayınları tarafından “Medeniyet İdeali” isimli kitabı yayınlandı. İngilizce ve Almanca bilen müellif, evli ve iki çocuk babasıdır.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu kimdir?

Abdulkadir URALOĞLU, 1966 yılında Trabzon’da doğdu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmından 1988 yılında mezun olan URALOĞLU, birebir yıl özel kesimde Saha Mühendisi olarak misyon yaptı.

Karayolları Genel Müdürlüğündeki çalışma hayatına 1989 yılında Karayolları Erzurum 12. Bölge Müdürlüğünde Etüt Grup Mühendisi olarak başlayan URALOĞLU, 1990-1998 yılları ortasında Karayolları Ankara 4. Bölge Müdürlüğünde Etüt Grup Mühendisi, Denetim Mühendisi ve Denetim Şefliği misyonlarında bulunduktan sonra 1998 yılında Erzurum Bölge Müdürlüğü Üretim Başmühendisliği misyonuna getirildi.

2003 yılında Trabzon 10. Bölge Müdür Yardımcısı olan URALOĞLU, 2005 yılında Kayseri 6. Bölge Müdürü, 2006 yılında da Samsun 7. Bölge Müdürü olarak atandı.

2009 yılında kısa bir müddet Karayolları Bursa 14. Bölge Müdürü olarak görevlendirilen URALOĞLU, tekrar Samsun’a dönerek, toplam 6,5 yıl Samsun’da Bölge Müdürlüğü misyonunu yürüttü.

2012 yılında İzmir 2. Bölge Müdürlüğü misyonuna getirilen URALOĞLU, 23 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karayolları Genel Müdürü olarak atandı.

URALOĞLU, 2003 yılında başlatılan Acil Hareket Planı kapsamında yoğunluk kazanan Bölünmüş Yollar, Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı yollar, tek platformlu yolların uygunlaştırılması ve Yap-İşlet-Devret Otoyol projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağlamıştır.

Ülkemizin karayolu ağına değerli kazanımlar sağlayacak yeni otoyol, bölünmüş yol, köprü, tünel projelerinin üretim, plan ve projelendirme çalışmalarını yürüten URALOĞLU birebir vakitte Karayolları Makine Parkının yenilenmesi, yerli ve ulusal araç kullanım oranının artırılması için araştırma geliştirme faaliyetlerine de özel kıymet vermektedir.

Aynı vakitte Yollar Türk Ulusal Komitesi (YTMK) ve Karayolları Vakfı (KAV) Başkanlığı vazifelerini de yürüten Abdulkadir URALOĞLU evli ve üç çocuk babasıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

FX Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!