Bakan Kacır: Türkiye en az 12 Togg ile tanışabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kacır, İstanbul Sanayi Odasının (İSO) “Yeni Çağın Endüstrisine Odaklı Bir Dönüşüm ve Üretimde Verimlilik Artışı İçin Önceliklerimiz” bahisli meclis toplantısına katıldı.

Bakan Kacır, önümüzdeki devirde akıllı ulaşımdan imalat teknolojilerine, haberleşme teknolojilerinden uzay alanına, güç ve iklim teknolojilerinden sıhhate, pek çok alanda atılan adımların sıklaştırılmaya devam edileceğini söyledi.

Konuşmasında Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar ve hayata geçirilen projelere ait bilgi veren Kacır, son 20 yıllık süreçte Türkiye’nin çok kıymetli işlere imza attığını söyledi.

Türkiye’de son devirde gerçekleşen ivmelenmeye dönük bir sunum yapan Kacır, Türkiye Yüzyılı’nın inşa edileceği önümüzdeki periyotta sanayicilerle çok yakın çalışma içinde olacaklarını lisana getirdi.

Türkiye’nin güç, haberleşme üzere alanlardaki amaçlarına dikkati çeken Kacır, “İnşallah önümüzdeki periyotta bütün bu alanlarda Türkiye pek çok muvaffakiyet öyküsünün doğuşuna şahitlik edecek. Biz Türk endüstrisinin, Türk teknoloji teşebbüs ekosisteminin önümüzdeki periyotta amaçlarımıza bizi taşıması için on iki temel yaklaşımı benimsiyor olacağız. Bunların başında Teknoloji Odaklı Sanayi Atağı’nı daha yaygın bir biçimde uygulamak geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Togg bir muvaffakiyet hikayesi”

Önümüzdeki devrin ikinci temel yaklaşımının Türkiye’nin önder ulusal teknoloji teşebbüsleri ile tanıştırmak olacağının altını çizen Kacır, Türkiye’nin Togg deneyimine atıfta bulundu.

Kacır, Togg’un her şeyin ötesinde Türkiye’nin yeni kuşak sanayi siyasetinin en somut örneği olarak gerçekleştiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Yüksek seviyede Ar-Ge yatırımının dünya devleri rekabet edebilecek halde özel bölüm tarafından, kamunun uçtan uca himayesi altında gerçekleşmesi aslında Türk sanayi için yepisyeni bir tecrübe oldu. Evet Togg bir özel kesim teşebbüsü ancak aslında bizlerin himayesinde kamunun himayesinde gerçek bir özel bölüm teşebbüsü. Ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yalnızca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı değil pek çok Bakanlığın eş vakitli olarak takviyelerini ve himayesini sunduğu bir teknoloji teşebbüsü. Bu bir muvaffakiyet kıssası, bu, bu milletin ortak muvaffakiyet öyküsü. Dünyanın büyük bir ilgi ve gıptayla izlediği bir muvaffakiyet kıssasını ortaya çıkardık. İşte önümüzdeki periyotta aslında Türkiye en az 12 Togg’la tanışabilir. Bütün bu alanlarda şayet birlikte hareket edebilirsek, benzeri bir yaklaşım ortaya koyabilirsek her birinde en az Togg’un gizli olduğunu düşünüyoruz.”

10 milyar dolarlık Ar-Ge ihracat hedefi

Türkiye’nin Ulusal Teknoloji Atağı’nın ülke kıymetine işaret eden Kacır, şunları kaydetti:

“Son 20 yıl Türkiye’nin dev bir AR-GE ve inovasyon ekosistemi inşa ettiği bir periyot oldu. Yüksek teknoloji ihracatımız bizim için kâfi bir seviye olmasa da geçtiğimiz yıl 7,5 milyar dolara yaklaştı, 2023’te bu sayının en 10 milyar dolar olmasını hedefliyoruz. Bugün Türk endüstrisi, yatırımıyla, üretimiyle istihdamıyla, ihracatıyla Türkiye’nin kalkınmasının lokomotifi pozisyonunda. Geçtiğimiz 20 yıllık periyotta Türkiye iktisadı büyüdü ve Türk endüstrisi de büyüdü. Fakat 2002-2018 periyodunda ekonomimizin büyüme süratiyle, endüstrimizin büyüme suratı büyük oranda paralel seyretti ve endüstrimizin yarattığı katma bedelin Türkiye iktisadı içindeki hissesi toplam endüstride yüzde 19,520’lerde, imalat sanayi özelinde de yüzde 16,5-17’lerde gerçekleşti. Lakin bilhassa son 5 yıla baktığımızda hem toplam endüstrinin ulusal gelirimizdeki hissesinin süratle yükseldiğine hem de imalat endüstrimizin hissesinin arttığına şahit oluyoruz.

Geçtiğimiz 5 yıllık periyotta imalat endüstrimizin, ulusal gelirimizdeki hissesi yüzde 22’nin üzerine çıkmış oldu. Temel gösterge olarak bu göstergede, bilhassa imalat endüstrimizin elde ettiği bu kazanımı sürdürmek önümüzdeki periyotta ana gayelerimizden biri olacak. İmalat endüstrimizin ekonomimizin büyümesine öncülük etmesini ve Türkiye’nin ortalama büyümesinden daha süratli bir ivmeyle büyümesini sürdürmesini hedefliyor olacağız. Son 13 yıl boyunca imalat endüstrimizin bütün segmentleri, düşük teknoloji, orta düşük teknoloji, orta yüksek teknoloji ve yüksek teknoloji segmentleri tümü istikrarlı bir büyüme gösterdi. Son periyotta bilhassa son 5 yılda Türkiye’nin yüksek teknoloji üretimi, endüstrinin genel ortalamasının üzerinde bir büyüme sergiliyor.”

“Temel yaklaşımımız teknolojide paradigma değişimlerini yakalamak olacak”

Kacır, Türkiye’nin birçok alanda gösterdiği gelişime dikkati çekerek, kazanan tüm birikimin önümüzdeki periyotta taçlanarak devam edeceğini söyledi.

Türkiye’yi kritik teknolojilerde bağımsız kılabilmek, yüksek teknoloji ihracatını hak edilen seviyelere çıkarabilmek, katma pahalı üretimi daha yaygın hale getirebilmek ve kesinlikle nitelikli istihdam siyasetlerini hayata geçirmek başlıklarının değerli olduğunu tabir eden Kacır, elde edilen kazanımların teknolojide paradigma değişikliği ile gerçekleştiğini lisana getirdi.

Kacır, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki periyotta ana amaçlarımıza ulaşırken temel yaklaşımımız teknolojide paradigma değişimlerini yakalamak olacak. 2023’te Türkiye’nin savunma ve havacılık ihracatı inşallah 6 milyar doları aşacak. Önümüzdeki periyotta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bizler kesinlikle sizlerin katkılarıyla, iş birlikleriyle, savunma endüstrinde geçtiğimiz 20 yılda elde ettiğimiz başarıyı endüstrinin sivil alanlarına süratle yaygınlaştırıyor olacağız. Geçtiğimiz yıllarda tekrar sizlerin katkısıyla pek çok alanda stratejik dokümanları, yol haritaları hazırladık. Bunlar asla kağıt üzerinde kalacak bir döküman olarak ele alınmadı, kesinlikle Türkiye’yi Türkiye Yüzyılı’na taşıyacak, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ülkemizi dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına dahil edecek temel yaklaşımlar olması argümanıyla bu çalışmaları yürüttük.”

“5G pek çok kesimin süratle dönüşmesi demek”

Türkiye’nin 5G alanındaki çalışmalarına dikkati çeken Kacır, “5G hem haberleşme altyapısı açısından dev bir ekosistemin inşası demek hem de pek çok dalın süratle dönüşmesi demek. Yalnızca operatörlerimizin önümüzdeki 5 yıl içerisinde 2 milyar doların üzerinde yatırım yapacağı bir alandan bahsediyorum. Ve biz kesinlikle bugüne kadar elde ettiğimiz AR-GE kabiliyetini ticarileştireceğiz ve bu alanda bir ulusal markayı güçlü halde ortaya çıkaracağız.” sözlerini kullandı.

Mobilite tarafında ve güç üretimi tarafında batarya teknolojisinin kendileri için çok kıymetli olduğunu lisana getiren Kacır, bu alandaki çalışmaların da süratle sürdüğünü ve süreceğini aktardı.

“65 nanometrelik çipleri Türkiye’de üreteceğiz”

Konuşmasında Başkan Ulusal Teknoloji Teşebbüsleri olan “5G Haberleşme Teknolojileri, Batarya, Güneş Gücü Teknolojisi, Rüzgar Türbini, Yüksek Süratli Tren, Uçan Akıllı Mobilite, Biyoteknolojik İlaçlar, Akıllı Tıbbi Aygıtlar, Endüstriyel Robotlar, Yeni Kuşak Uydu Teşebbüsü, Teknolojik Besin Teşebbüsü ve Finansal Teknolojiler” başlıklarında yapılması gerekenlere değinen Kacır, tüm bu alanlarda çok kıymetli projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

Uçan Akıllı Mobilite’nin Türkiye için büyük bir fırsat penceresi olduğuna dikkati çeken Kacır, bu alanda Türkiye’nin kelam sahibi ülkeler ortasında olacağını lisana getirdi.

Kacır, “Çip alanında bir ekip yerli kazanımlarımız elbette var. Savunma endüstrinde akıllı mühimmatların fotodedektör çiplerini TÜBİTAK’ta yerli imkanlarla üretiyoruz. Artık yeni bir adım daha atıyoruz, yaklaşık 60 milyon dolarlık bir iş birliğini Katar-TÜBİTAK ortasında gerçekleşen bir iştirakle gerçekleştireceğiz ve 65 nanometrelik çipleri de Türkiye’de üreteceğiz fakat bu alan çok geniş ve çok büyük ölçekli yatırımların gerektiği bir alan. Kesinlikle önümüzdeki devirde bir yabancı sermaye yatırımını bu alanda ülkemize çekmek için uğraşlarımızı artıracağız.” bilgisini verdi.

Sanayileşme İcra Komitesi’ni aktif hale getireceklerini belirten Kacır, uzun devirli planlarla kıymetli işlerin hayata geçebileceğini anlattı.

“KOBİ Yatırım ve Teşebbüs Bankası’nı kuracağız”

Hızlı ve yaygın endüstrileşme için kesinlikle sanayi alanlarının büyütülmesi gerektiğinin altını çizen Kacır, yeni organize sanayi bölgelerinin kurulmaya devam edeceğini, büyük bir süratle Ulusal Sanayi Alanları Master Planı’nın hazırlanacağını söyledi.

Kacır, önümüzdeki devirde KOBİ Yatırım ve Teşebbüs Bankası’nın kurulacağını da duyurdu. Teşebbüs sermayesi alanında yapılacak çalışmalardan bahseden Kacır, “Bu alanda İstanbul bizim için çok kıymetli. Zira startup iktisadını İstanbul için odak kalkınma alanlarından biri olarak görüyoruz. İstanbul’un yerinin dünyada birinci 20 kent ortasında olmak olduğunu kıymetlendiriyoruz.” dedi.

Türkiye’de bugüne kadar yatırım teşvikleriyle her vakit endüstricinin yanında olmaya çaba ettiklerini lisana getiren Kacır, şunları söyledi:

“Sadece geçtiğimiz yıl 13 bin 602 yatırım projesine yatırım teşviği vermişiz ve bu projelerin sahip olduğu sabit yatırım fiyatı 879 milyar lira seviyesinde. Ve bu projeler gerçekleştiğinde 362 bin ek istihdamın oluşmasını öngörüyoruz. Artık önümüzdeki periyotta amacımız isteğimiz, bu yatırım teşvik siyasetleriyle Türkiye’nin ulusal teknoloji yol haritalarını daha bütüncül bir yaklaşımla ele almak. Bu yatırım teşviklerinden elbette tüm endüstrimiz yararlanıyor, KOBİ’lerimiz yararlanıyor ancak biz şunu görüyoruz ki tekrar bu yatırım teşviklerinden aslan hissesini büyük ölçekli şirketlerimiz alıyor. Yatırım teşviklerle sunduğumuz vergi indirimlerinin çok büyük bir kısmından büyük ölçekli şirketlerimiz yararlanıyor. İşte artık önümüzdeki periyotta bu büyük ölçekli şirketlerimizin babayiğitlik yapmasını dilek ediyor olacağız.”

“81 vilayetimizin tamamında en az 100 TEKNOFEST atölyesi kuracağız”

Yeşil dönüşümün kendileri için kaçınılmaz bir amaç olduğunun altını çizen Kacır, yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm süreçlerinde yapılanlara ek olarak 2 yeni dayanak sisteminin devreye alınacağını anlattı.

Kacır, uzay alanının kendileri için kıymetine dikkati çekerek, bu alanın da Türkiye için bir fırsat alanı olduğunu söyledi. Ulusal Uzay Programı’nın gerçekleştirileceğini ve yanı sıra yapılacak çalışmaları aktaran Kacır, “İlk Türk uzay yolcularını memleketler arası uzay istasyonuna bu yıl içinde gönderiyor olacağız.” dedi.

Teknolojiye yapılacak yatırımlar hakkında bilgi veren Kacır, şöyle konuştu:

“Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında, 81 kentimizin tümünde 125 DENEYAP Teknoloji Atölyemiz geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştiriyor. Artık önümüzdeki devirde TEKNOFEST atölyelerini benzeri halde kuracağız. 81 vilayetimizin tamamında en az 100 TEKNOFEST atölyesi kuracağız. Önümüzdeki devirde İstanbul’u, İstanbul ve Marmara endüstrisini sarsıntıya hazır hale getirmeliyiz. Bu bahiste birlikte çalışacağız. İstanbul’da kesinlikle yüksek teknolojinin hissesini artırmalıyız. Önümüzdeki devrin Türkiye Yüzyılı için 85 milyon el ele çalışacağımız, Türkiye’yi hak ettiği yere daima birlikte eriştireceğimiz bir devir olmasını, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tam bağımsız Türkiye misyonunu tahkim edeceğimiz sanayi ve teknoloji alanında atacağımız adımlarla güçlendireceğimiz bir periyot olmasını temenni ediyorum.”

Bakan Kacır konuşmasının akabinde basına kapalı gerçekleşen kısımda İSO üyelerinin sorularını yanıtladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

FX Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!